من کی اینقدر پیر شدم؟

حتما برای ما هم پیش که ناگهان در یکی از مقاطع زندگی دچار بحران مشکل مالی، عاطفی... شویم و در مدتی کوتاه اعضای بدنمان روند پیری را طی کنند و اندازه چند سال پیرتر شویم. در واقع استرس ها و اضطراب های زندگی بیشتر از همه چیز جسم ما را در معرض نابودی قرار می دهند. نمود ظاهری این اتفاق در پوست صورت رخ می دهد. این استرس های کوچک و به نظر ناچیز، اندک اندک پوستمان را چروک می کنند و آنوقت است که یک روز جلوی آینه می ایستیم و با تعجب از خودمان می پرسیم: « من کی این قدر پیر شدم؟» در واقع درگیری ذهن و جسم همراه با استرس باعث واکنش شیمیایی در بدن می‌شود که افزایش هورمون کورتیزول یا هورمون استرس را به دنبال دارد. این شرایط موجب افزایش ترشح چربی از غدد زیر پوست می شود و مشکلاتی مانند پوست چرب، آکنه و منافذ بسته پوست را ایجاد می‌کند.

حلقه‌های سیاه زیرچشم
بی‌خوابی یکی از پیامدهای معمول استرس است که خودش را در حلقه های سیاه زیر چشم یا چشمان پف کرده نشان می‌دهد. استرس باعث به هم خوردن تعادل نمک در بدن می‌شود. درنتیجه چشم ها، آب را در خود نگه می‌دارند و حالت پف کرده به خود می‌گیرند. استرس همچنین باعث نشت خون از مویرگ‌های ظریف اطراف چشم و انتشار این خون در زیر چشم می شود. اکسیده شدن این خون، آن را به رنگ ارغوانی درمی آورد و بی‌خوابی را در چهره شما نمایان می‌کند.
      چین و چروک و خطوط ریز
استرس مزمن می‌تواند با افزایش تولید کورتیزول، چین و چروک و خطوط ظریفی روی پوست ایجاد کند. کورتیزول، کلاژن را تجزیه می‌کند و توانایی پوست را در تولید طبیعی کلاژن و الاستین در بلندمدت کاهش می‌دهد. چین و چروک، نتیجه مستقیم از بین رفتن کلاژن- که در جلوگیری از پیری زودرس پوست نقش دارد- است.
         تاخیر در بهبود زخم‌های پوستی
استرس با تضعیف اپیدرم بر توانایی پوست به عنوان یک مانع، تاثیر منفی می‌گذارد. ازدست رفتن آب در پوست بدن که بر اثر این شرایط ایجاد می‌شود، توانایی پوست در التیام زخم‌ها را کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان داده است در دوره‌های زمانی پر استرس، حتی کوچک ترین زخم‌ها نیز در مدت‌زمان طولانی‌تری بهبود می‌یابند. سیستم ایمنی ارتباط مستقیم با بهبود زخم‌ها دارد و استرس مانع عملکرد طبیعی این سیستم می‌شود. کورتیزول به استرس، حساس است. سطح بالاتر این هورمون در فعالیت‌های بهبود دهنده زخم، اختلال ایجاد می‌کند.
پوست نازک‌تر و حساس‌تر
افزایش غیرطبیعی کورتیزول یا هورمون استرس، باعث نازک شدن پوست می‌شود. این هورمون، پروتئین‌های پوستی را تجزیه می‌کند و باعث می‌شود پوست مانند کاغذ نازک و به راحتی کبود یا پاره شود. البته این علایم ممکن است به دلایل دیگری ازجمله سندروم کوشینگ نیز ایجاد شوند. در این صورت حتما باید با پزشک مشورت کنید.

f